Relacja „Szturmu” z wizyty na „Europa Nostra” Drezno 25.08.2018r.

25 sierpnia słynna, drezdeńska Cockerwiese zamieniła się w kampus opanowany przez tożsamościowców i patriotów z całej Europy.  Europa Nostra- pod takim hasłem odbyło się wydarzenie, na którym nie tylko działacze IdentitareBewegungpromowali swoje idee pośród mieszkańców Drezna.

Delegacja „Szturmu” dotarła do Drezna w piątek wieczorem. Po przywitaniu z naszym kolegą z IBD ruszyliśmy od razu na miejsce budowy kampusu. Cockerwiese(nazwa to hołd dla Joe Cockera) znajduje się w znanej, zielonej części Drezna Guntzwiesen,blisko starego miasta. Identytaryści ogrodzili płotem teren ok. 1000m2 . Część ludzi pracowała przy stawianiu namiotów, sceny oraz innych miejsc użytkowych. Natomiast kilka grup zostało rozmieszczonych wokół płotu i pilnowały, czy nikt nie przedziera się na teren kampusu. Wokół parku zwiększono patrole policyjne, średnio co 10 minut przejeżdżał  radiowóz. Spodziewano się ataku środowisk lewicowych. Mimo to noc przebiegła spokojnie, lewica podjęła nieudaną próbę rozwieszenia transparentu. Ponoć około 20-osobowa grupa antify  zgromadziła się na blokowisku nieopodal Cockerwise, ale identytaryści nie podjęli żadnych działań. Słusznie uznali, że ważniejsze jest przygotowanie terenu pod nadchodzące wydarzenie.

W sobotę pojawiliśmy się na kampusie około 10:00 na 2 godziny przed rozpoczęciem imprezy. Wszystkie namioty były gotowe, rozpalono grille oraz przygotowywano punkty z napojami. Oprócz organizacji niemieckich takich jak IdentitareBewegungDeutschland, 120Dezibel, EinProzentswoje namioty posiadali również działacze z Austrii, Italii oraz Czech. Można było spotkać również wydawnictwa i sklepy patriotyczne. Odbyła się również premiera aplikacji Patriot Peer, której celem jest utworzenie sieci kontaktów dla działaczy z całej Europy.

Teren całego wydarzenia podlegał stałej kontroli ze strony policji. Wozy policyjne były rozstawione co kilka metrów w poszczególnych ulicach, a teren zewnętrzny kampusu dodatkowo zabezpieczony został przez kilka grup policjantów.  Na obrzeżach zgromadziła się niewielka grupka działaczy środowisk lewicowych. Czekali na wsparcie z Berlina i Lipska.

Punktualnie o 12:00 otwarto teren kampusu dla mieszkańców Drezna. Wchodząc można było zakupić cegiełkę na działalność IBD (25 lub 55 euro). Pojawili się ludzie w różnym wieku, w tym wiele młodych osób. Od około 13:30 rozpoczęły się wystąpienia poświęcone działaniom poszczególnych organizacji, ich programom politycznym itd. Przyciągnęły wielu słuchaczy. Na teren weszło również sporo dziennikarzy, w tym lewicujących związanych z antifą. Służby porządkowe kampusu spisały się bardzo dobrze i przez cały czas pilnowały ich.

 Około godziny 16 widać było poruszenie w szeregach policji. Do Cockerwiesezbliżała się manifestacja lewicowa złożona z działaczy z Drezna, Berlina i Lipska (około 500 osób według mediów). Gdy dotarła na miejsce policja utworzyła kordon między obozem identytarystów a kontrmanifestacją. Służby porządkowe IBD skutecznie odciągnęły uwagę ludzi od okrzyków zza policyjnej obstawy. Poza kilkoma jednostkami nikt nie interesował się tym co działo się po drugiej stronie płotu. Po wystąpieniach politycznych przyszła pora na część artystyczną. Na scenie pojawili się m.in. Komplott oraz Chris Ares.

Warto zaznaczyć, że na terenie kampusu nie prowadzono sprzedaży alkoholu  mimo tego ludzie bawili się bardzo dobrze. Oczywiście, gdy ktoś odczuł potrzebę wypicia piwa z przyjaciółmi mógł udać się do położonego 200m dalej baru kibiców Dynamo Drezno, który w tym dniu został opanowany przez patriotów z całej Europy. Ilość osób, które odwiedziły teren Europa Nostra trudno określić, ale naszym zdaniem liczba 1000 osób nie będzie przesadą.

Redakcja

Strona wydarzenia: https://europa-nostra.de